Prva stranaPrva stranaPrva stranaPrva strana
 

A környezetnyelvi kommunikációs képességek fejlesztése

   
     
     
     
 
 

A „Nasa radost" Iskoláskor Előtti Intézmény egy többnyelvű, többnemzetiségű, multikulturájú környezetben működik. Az ilyen környezet különleges feladatok elé állitja az intézményt. Ezek sikeres megvalósitásához figyelembe kell venni a gyermekek szocializációját befolyásoló tényezőket, különösen nagy hangsúlyt fektetve a gyermekek egymás közti komunikációjára.

A környezetnyelv fejlesztésére vonatkozó programunk alapelvei a következők:

  • A nyelvelsajátitás kreativ folyamat és a gyermekeknek az a képessége, hogy utánozzák azt, amit környezetükben hallanak, csak hozzásegiti őket ahhoz, hogy kihasználják a természet adta kreativ képességüket.
  • Az óvodás gyermekek rugalmas nyelvi és kognitiv mechanizmusa lehetővé teszi azt, hogy hasonló módon mint az anyanyelvet egy másik nyelvet is elsajátitsanak, tehát nam tanulással, hanem természetszerű módon, tapasztalatszerzéssel.
  • A természetszerű módon történő nyelvelsajátitásnak segitségére vannak a beszédaktus lebonyolitásának a körülményei, vagyis a kontextusa, és mindaz, ami a beszédaktus pillanatában a gyermekek érzékszerveire hat.
  • Szükséges, hogy a gyermekek a beszédaktus kontextusával párhuzamosan bizonyos szellemi erőfeszitéseket is tegyenek egy másik nyelv elsajátitása végett.
  • Minél gazdagabb egy kontextus, annál kevesebb szellemi erőfeszitést igényel, és minél szegényebb egy kontextus, annál több szellemi erőfeszitést igényel.

Az a tény, hogy az óvodai nevelés és oktatás régi programjában szereplő „környezetnyelvi elemek elsajátitása" kifejezés helyett az új programban a „ környezetnyelvi kommunikációs kézségek fejlesztése" kifejezés szerepel, szemléletbeli változásra utal a környezetnyelvi foglalkozások jellege és módszertana vonatkozásában:

  • A környezetnyelvi foglalkozások az anyanyelvi nevelő-és oktatómunka témaköreire épülnek.
  • Ezeket a tartalmakat az óvónő játékos formában juttatja érvényre a csoporton belüli kommunikációs folyamatokban.
  • A nyelvi-elsajátitás az óvónő és a gyermek közötti kétirányú interakciója.
  • A gyermekek a beszédtevékenységet motorikus tevékenységgel kisérik. Az óvónő egy foglalkozás folyamán többször is megváltoztatja a játék menetét, hogy ezáltal dinamikussá és érdekessé tegye a játékot.

A program céljai:

  • Megértetni a gyermekekkel azt, hogy egy másik nyelven is elmondhatja kivánságait, gondolatait, érzelmeit és hogy ezeknek a szavaknak a megértése és esetleges használata lehetővé teszi számukra, hogy részt vegyenek egyes játékszerű aktivitásokban.
  • Fejleszteni a gyermekek természetes analitikus képességét, amely lehetővé teszi a nyelvi elemek, struktúrák és szabályok felfedezését, és ezáltal egy másik nyelv elsajátitását a természetes módhoz hasonlóan.
  • Hozzászoktatni a gyermekeket az új nyelv artikulációs módjához.
  • Megszerettetni a gyermekekkel egy másik szellemi kultúra vivmányait, amely a környezetnyelvi gyermekirodalomban található.

Eddigi eredményeink:

A környezetnyelvi kommunikációs készségek fejlesztése program intézményünkben 1998 óta van jelen. Jelenleg 24 csoportban történik a szerb nyelv mint környezetnyelv, és 32 csoportban a magyar mint környezetnyelv bevezetése. A foglalkozások heti 2-3 alkalommal, 20-25 percig tartanak. A környezeti nyelv bevezetésében összesen 54 óvónő vesz részt, akik továbbképzések segitségével készültek fel a program bevezetésére. A program koordinátora Bedroszián Erzsébet, pedagógus.